E-SKLEP:
539 572 395

PODOBNE PRZEPISY

<< POWRÓT

Jak ugotować ryż jaśminowy i kleisty

Fot. http://www.publicdomainpictures.net/ Ian L
Fot. http://www.publicdomainpictures.net/ Ian L

Ryż jaśminowy
w garnku elektrycznym
-usuń zanieczyszczenia delikatnie myjąc pod bieżącą wodą 2-3 razy
-włóż ryż do pojemnika i zalej wodą.
Zalecana proporcja ryż:woda to: młody ryż - 1:1, średni ryż - 1:1,5, stary ryż - 1:2

w zwykłym garnku
-wsyp ryż do garnku lub rondla, zalej dużą ilością wody. Kiedy ryż będzie gotowy, wylej nadmiar wody, zmniejsz ogień i pozostaw, aż ryż będzie suchy.

w kuchence mikrofalowej
-wypłucz ryż i wsyp do pojemnika, wlej wodę, zakryj pokrywką. Ustaw mikrofalówkę na dużą moc i gotuj ryż przez 10 minut, następnie ustaw na średnią moc i gotuj kolejne 10 minut.
Zalecana proporcja ryż:woda to 2:2,5.

Sekret gotowania ryżu
Aby ryż był miękki, przed gotowaniem należy dodać do wody 2-3 krople soku z cytryny. Jeżeli nie posiadasz specjalnego naczynia do przyrządzania ryżu, możesz użyć garnka lub patelni. Wsyp ryż i zalej wodą, następnie zakryj pokrywką i pozostaw na silnym ogniu przez 1-2 minuty, aż się zagotuje. Następnie zmniejsz ogień, gotuj przez 10 minut. Na koniec jeszcze zredukuj ogień i pozostaw na bardzo słabym ogniu na kolejne 10-15 minut, aby ryż doszedł w parze, a resztki wody odparowały.

Ryż kleisty
w naczyniu do gotowania na parze
-opłucz ryż, zalej wodą i pozostaw tak na kilka minut. Odlej wodę, zawiń ryż w miękką, białą lnianą szmatkę i umieść na górnym poziomie naczynia do gotowania na parze. Wlej wodę do dolnego naczynia i gotuj na parze przez 30 minut.
Ryż nie może dotykać powierzchni wody znajdującej się w dolnym pojemniku naczynia.

w kuchence mikrofalowej
-wypłucz ryż, zalej wodą i pozostaw tak na przynajmniej 3 godziny. Wsyp ryż do pojemnika, zakryj pokrywką. Ustaw kuchenkę na dużą moc na 8 minut, następnie zamieszaj i ponownie zakryj pokrywką. Ustaw kuchenkę na dużą moc przez kolejne 2 minuty.
Zalecana proporcja ryż:woda to 2:0,5.