E-SKLEP:
539 572 395
Poznaj ciekawostki z kulinarnego świata Azji. Wybierz interesującą Cię literkę, bądź przewijaj po kolei strony.

L

 • fot. Flickr/ THOR
  fot. Flickr/ THOR

  Liczi, lychee, litchi - Chiny

  jest słodki, pożywny i potrafi przynieść efekt ochłodzenia na ciele człowieka. Jest bardzo bogatym źródłem witaminy C, B-kompleks oraz potasu, żelaza, miedzi, magnezu, fosforu i selenu. Dzięki zawartości oligonolu wykazuje działanie antyoksydacyjne i antywirusowe. Poprawia także przepływ krwi w narządach, pomaga zmniejszyć wagę i chroni skórę przed promieniowaniem UV.
 • fot. Flickr/ Duy Thuong Ngo 吳 惟 尚
  fot. Flickr/ Duy Thuong Ngo 吳 惟 尚

  Longan - Chiny

  „mały brat liczi”, w smaku jest podobny do liczi, jednak znajduje szersze zastosowanie w medycynie niż w kuchni. Nie zawiera za bardzo składników odżywczych i, poza walorami smakowymi i niektórym właściwościom, dostarcza organizmowi trochę witaminy C. Jest stosowany jako remedium na ból brzucha, bezsenność, amnezję i obrzęk. Może ożywić serce i śledzionę, odżywia krew i uspokaja system nerwowy. „Oko” w pestce owocu dociskany w miejsce ukąszenia węża, będzie absorbował jad.
 • fot. Flickr/ Stephen Wheeler
  fot. Flickr/ Stephen Wheeler

  Lotos, nasiona, orzechy - Azja

  to nasiona kwiatów lotosu, zbierane jeszcze w formie niedojrzałej, kiedy jeszcze znajdują się w kwiatostanie. Mają delikatnie słodki smak. Są dobrym źródłem białka, magnezu, potasu i fosforu oraz żelaza i cynku. Mają niską zawartość tłuszczów nasyconych, sodu i cholesterolu. Wykazują także właściwości odmładzające i ściągające, które mają szczególne korzyści dla nerek, pomagają także przywrócić energię życiową i poprawiają kondycję seksualną. Dostarczają też składniki odżywcze śledzionie, łagodzą biegunkę, są także stosowane przy leczeniu niepokoju i bezsenności.
 • Luo han guo - Chiny, Tajlandia

  owoc drzewa Siraitia grosvenori, charakteryzujący się niezwykłą słodkością. Można spokojnie nim słodzić, ma także bowiem niski współczynnik glikemiczny. Swoją słodycz dziękuje głównie mogrozydom. Jest powszechnie stosowany jako środek długowieczności, pomaga utrzymywać równowagę ciepła w organizmie, dodaje sił życiowych. Dodatkowo ma działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe w leczeniu zatoru płuc, kaszlu i innych chorób układu oddechowego. Nadaje się też do leczenia zaparć i przewlekłego zapalenia jelit.